Post by Nevada Hoya on Jun 3, 2024 14:59:35 GMT -5
Georgetown is represented by two men and three women over five events.
Men's 800m Top two finishers plus the next three fastest
Heat 3 Prelims
2 William Cuthbertson SR Butler 1:46.51
3 Gabriele Angiono FR Georgetown 1:46.59
4 Luke Griner SR Army West Point 1:46.53
5 Handal Roban SO Penn State 1:46.07
6 Yusuf Bizimana SR Texas 1:46.19
7 Cole Lindhorst SO Texas 1:46.92
8 Camden Marshall JR Indiana 1:45.48
9 Andrew Casey FR Wisconsin 1:47.41
Men's 3000m SC Top five finishers plus the next two fastest
Heat 1 Prelims
1 Brett Gardner SR NC State 8:39.19
2 Nathan Mountain JR Virginia 8:31.36
3 Abdelhakim Abouzouhir SR E. Kentucky 8:35.36
4 Levi Taylor SR MT State 8:45.89
5 Gable Sieperda SR IA State 8:39.99
6 Kristian Imroth JR E. Kentucky 8:39.12
7 Owen Smith JR MT State 8:49.21
8 Kole Mathison FR Colorado 8:47.05
9 Alexander Korczynski SR Northeastern 8:35.78
10 Parker Stokes SR Georgetown 8:38.91
11 Rob McMEdited SO MT State 8:40.18
12 Luke Labatte SR North Dakota 8:44.01
Women's 1500m Top five finishers plus the next two fastest
Heat 1 Prelims
1 Melissa Riggins JR Georgetown 4:08.90
2 Sophie O'Sullivan JR Washington 4:09.61
3 Riley Chamberlain SO BYU 4:13.23
4 Olivia Howell SR Texas 4:12.99
5 Suus Altorf SO FL State 4:10.13
6 Klaudia Kazimierska SO Oregon 4:11.24
7 Shannon Flockhart JR Providence 4:08.40
8 Lorena Rangel Batres SR LSU 4:09.06
9 Lindsey Butler JR VA Tech 4:09.17
10 Juliet Cherubet FR TX Tech 4:09.04
11 Flomena Asekol SR Florida 4:07.10
12 Mia Barnett JR Oregon 4:14.17
Women's 5000m Final
Section 1 Timed Finals
1 Chloe Thomas JR Connecticut 15:37.96
2 Grace Hartman SO NC State 15:43.13
3 Bailey Hertenstein SR Colorado 15:54.17
4 Maia Ramsden JR Harvard 15:29.06
5 Parker Valby JR Florida 15:19.76
6 Phoebe Anderson JR Columbia 15:35.80
7 Sophia Kennedy FR Stanford 15:53.49
8 Samantha Bush SR NC State 15:32.95
9 Sadie Sargent SR BYU 15:57.58
10 Gracelyn Larkin SR No. Arizona 16:03.86
11 Silan Ayyildiz SO Oregon 16:05.82
12 Taylor Roe SR OK State 15:58.07
13 Annika Reiss SR No. Arizona 15:57.81
14 Lily Murphy SO Penn 15:51.27
15 Chloe Scrimgeour JR Georgetown 15:30.10
16 Ella Baran SR Colorado 15:57.97
17 Amy Bunnage FR Stanford 15:59.53
18 Maelle Porcher SO IA State 16:02.07
19 Flomena Asekol SR Florida 15:43.16
20 Juliet Cherubet FR TX Tech 16:01.65
21 Hilda Olemomoi JR Alabama 15:19.57
22 Margot Appleton JR Virginia 15:43.02
23 Siona Chisholm SO Notre Dame 15:43.24
24 Sydney Thorvaldson JR Arkansas 16:04.22
Women's 10000m Final
Section 1 Timed Finals
1 Molly Born JR OK State 34:15.36
2 Maggie Donahue SR Georgetown 33:11.60
3 Lily Murphy SO Penn 33:04.29
4 Florence Caron SO Penn State 33:03.96
5 Jenna Hutchins SO BYU 34:10.30
6 Sarah Carter SR CO State 34:21.81
7 Parker Valby JR Florida 32:43.91
8 Paityn Noe FR Arkansas 33:54.76
9 Hilda Olemomoi JR Alabama 32:53.64
10 Sandra Maiyo FR UTEP 34:29.70
11 Amaris Tyynismaa SR NC State 32:54.14
12 Dani Barrett SO UC Davis 34:11.32
13 Sydney Thorvaldson JR Arkansas 34:11.27
14 Taylor Roe SR OK State 33:46.23
15 Lucy Ndungu JR Wichita State 34:23.39
16 Andrea Markezich SR Notre Dame 33:03.22
17 Rosina Machu SO Gonzaga 34:03.97
18 Purity Sanga SR Mid. Tenn. St 33:11.98
19 Sadie Sigfstead JR Villanova 33:05.99
20 Grace Hartman SO NC State 32:53.98
21 Chloe Scrimgeour JR Georgetown 32:53.74
22 Savannah Roark JR Syracuse 33:13.06
23 Ali Upshaw JR No. Arizona 34:16.95
24 Gabby Hentemann SR OK State 34:15.35
Men's 800m Top two finishers plus the next three fastest
Heat 3 Prelims
2 William Cuthbertson SR Butler 1:46.51
3 Gabriele Angiono FR Georgetown 1:46.59
4 Luke Griner SR Army West Point 1:46.53
5 Handal Roban SO Penn State 1:46.07
6 Yusuf Bizimana SR Texas 1:46.19
7 Cole Lindhorst SO Texas 1:46.92
8 Camden Marshall JR Indiana 1:45.48
9 Andrew Casey FR Wisconsin 1:47.41
Men's 3000m SC Top five finishers plus the next two fastest
Heat 1 Prelims
1 Brett Gardner SR NC State 8:39.19
2 Nathan Mountain JR Virginia 8:31.36
3 Abdelhakim Abouzouhir SR E. Kentucky 8:35.36
4 Levi Taylor SR MT State 8:45.89
5 Gable Sieperda SR IA State 8:39.99
6 Kristian Imroth JR E. Kentucky 8:39.12
7 Owen Smith JR MT State 8:49.21
8 Kole Mathison FR Colorado 8:47.05
9 Alexander Korczynski SR Northeastern 8:35.78
10 Parker Stokes SR Georgetown 8:38.91
11 Rob McMEdited SO MT State 8:40.18
12 Luke Labatte SR North Dakota 8:44.01
Women's 1500m Top five finishers plus the next two fastest
Heat 1 Prelims
1 Melissa Riggins JR Georgetown 4:08.90
2 Sophie O'Sullivan JR Washington 4:09.61
3 Riley Chamberlain SO BYU 4:13.23
4 Olivia Howell SR Texas 4:12.99
5 Suus Altorf SO FL State 4:10.13
6 Klaudia Kazimierska SO Oregon 4:11.24
7 Shannon Flockhart JR Providence 4:08.40
8 Lorena Rangel Batres SR LSU 4:09.06
9 Lindsey Butler JR VA Tech 4:09.17
10 Juliet Cherubet FR TX Tech 4:09.04
11 Flomena Asekol SR Florida 4:07.10
12 Mia Barnett JR Oregon 4:14.17
Women's 5000m Final
Section 1 Timed Finals
1 Chloe Thomas JR Connecticut 15:37.96
2 Grace Hartman SO NC State 15:43.13
3 Bailey Hertenstein SR Colorado 15:54.17
4 Maia Ramsden JR Harvard 15:29.06
5 Parker Valby JR Florida 15:19.76
6 Phoebe Anderson JR Columbia 15:35.80
7 Sophia Kennedy FR Stanford 15:53.49
8 Samantha Bush SR NC State 15:32.95
9 Sadie Sargent SR BYU 15:57.58
10 Gracelyn Larkin SR No. Arizona 16:03.86
11 Silan Ayyildiz SO Oregon 16:05.82
12 Taylor Roe SR OK State 15:58.07
13 Annika Reiss SR No. Arizona 15:57.81
14 Lily Murphy SO Penn 15:51.27
15 Chloe Scrimgeour JR Georgetown 15:30.10
16 Ella Baran SR Colorado 15:57.97
17 Amy Bunnage FR Stanford 15:59.53
18 Maelle Porcher SO IA State 16:02.07
19 Flomena Asekol SR Florida 15:43.16
20 Juliet Cherubet FR TX Tech 16:01.65
21 Hilda Olemomoi JR Alabama 15:19.57
22 Margot Appleton JR Virginia 15:43.02
23 Siona Chisholm SO Notre Dame 15:43.24
24 Sydney Thorvaldson JR Arkansas 16:04.22
Women's 10000m Final
Section 1 Timed Finals
1 Molly Born JR OK State 34:15.36
2 Maggie Donahue SR Georgetown 33:11.60
3 Lily Murphy SO Penn 33:04.29
4 Florence Caron SO Penn State 33:03.96
5 Jenna Hutchins SO BYU 34:10.30
6 Sarah Carter SR CO State 34:21.81
7 Parker Valby JR Florida 32:43.91
8 Paityn Noe FR Arkansas 33:54.76
9 Hilda Olemomoi JR Alabama 32:53.64
10 Sandra Maiyo FR UTEP 34:29.70
11 Amaris Tyynismaa SR NC State 32:54.14
12 Dani Barrett SO UC Davis 34:11.32
13 Sydney Thorvaldson JR Arkansas 34:11.27
14 Taylor Roe SR OK State 33:46.23
15 Lucy Ndungu JR Wichita State 34:23.39
16 Andrea Markezich SR Notre Dame 33:03.22
17 Rosina Machu SO Gonzaga 34:03.97
18 Purity Sanga SR Mid. Tenn. St 33:11.98
19 Sadie Sigfstead JR Villanova 33:05.99
20 Grace Hartman SO NC State 32:53.98
21 Chloe Scrimgeour JR Georgetown 32:53.74
22 Savannah Roark JR Syracuse 33:13.06
23 Ali Upshaw JR No. Arizona 34:16.95
24 Gabby Hentemann SR OK State 34:15.35