Nevada Hoya
Blue & Gray (over 10,000 posts)
Posts: 18,432
|
Post by Nevada Hoya on May 24, 2006 14:52:13 GMT -5
This weekend in NC.
The men's lineup:
Event 4 Men 800 Meter Run Prelims =============================================================================== 3 Heats - Advance top 2 in each plus next best 2 times to final One turn stagger. Name Year School Seed =============================================================================== Heat 1 Preliminaries 1 908 Jeff Williams JR UNC-Greensboro 1:51.79 2 610 Dustin Emrani JR American 1:49.67 3 773 Chris Bonner SR Georgetown 1:48.72 4 1026 Drew Eckman JR Villanova 1:50.38 5 1012 Matt Petrocci SR St. Joseph's 1:51.57 6 980 Rob Novak FR Seton Hall 1:49.54 7 689 Nigel Leonce JR Coppin St. 1:50.01 8 684 Joel Legare SR Connecticut 1:48.62 Heat 2 Preliminaries 1 761 Tommy Noyes SO Florida St. 1:49.04 2 694 Gordon Hall SR Cornell 1:50.40 3 978 Bryan Burney JR Seton Hall 1:49.74 4 932 Bryan Scotland FR Pennsylvania 1:49.84 5 857 Tim Harris SO Miami 1:48.84 6 931 Courtney Jaworski SR Pennsylvania 1:48.14 7 954 Jarrell Warthen SR Radford 1:51.09 8 Heat 3 Preliminaries 1 870 Paul Harris SO Navy 1:49.30 2 879 Dominic Luka FR Norfolk St. 1:49.70 3 806 Brandon Lynch FR Hampton 1:51.55 4 1045 Mariusz Mostrag JR VA Commonwealth 1:49.85 5 1006 John Balouris SO St. Francis-PA 1:52.69 6 984 Johnny Baez JR S. Carolina 1:50.39 7 927 Mark Miller SO Penn St. 1:48.78 8 816 Tim Bayley JR Iona 1:48.28 Event 5 Men 1500 Meter Run Prelims =============================================================================== 2 Heats - Advance top 4 in each plus next best 4 times to final One waterfall line start. Name Year School Seed =============================================================================== Heat 1 Preliminaries 1 733 Shane Stroup SR Florida 3:40.85 2 934 Sam Bair SO Pittsburgh 3:43.50 3 1039 Kevin McHale JR Virginia 3:47.48 4 1074 Jeff Hedley SR William & Mary 3:48.32 5 1008 Alphonsous Suravicz SR St. Francis-PA 3:46.15 6 1024 Robert Curtis JR Villanova 3:46.94 7 938 Timothy Konoval JR Pittsburgh 3:45.63 8 704 Ben True SO Dartmouth 3:44.17 9 628 Philip Sakala SR Army 3:47.19 10 776 Matt Debole SO Georgetown 3:46.77 11 873 Robert Edgerton SO New Hampshire 3:48.78 12 Heat 2 Preliminaries 1 757 Tom Lancashire JR Florida St. 3:41.63 2 701 Harry Norton SO Dartmouth 3:47.10 3 700 Jim Wyner SO Cornell 3:46.55 4 677 Liam Boylan-Pett SO Columbia 3:45.12 5 936 Eric Fleming JR Pittsburgh 3:47.62 6 678 Brian Horneck JR Columbia 3:47.14 7 925 Matt Lincoln SR Penn St. 3:47.61 8 710 Chris Spooner SO Duke 3:46.33 9 1063 Brad Wharton SR Wake Forest 3:45.08 10 1010 Mike DiDio SR St. Joseph's 3:50.19 11 949 Max Smith SO Providence 3:41.27 12 1070 Adam Puett SR W. Carolina 3:49.33 Event 6 Men 3000 Meter Steeplechase Finals =============================================================================== 2 Seeded Sections - Slow to Fast - Timed Final. One Waterfall. Name Year School Seed =============================================================================== Section 1 Finals 1 898 David Bell SR UNC-Asheville 9:06.08 2 779 Alex Mason FR Georgetown 9:06.92 3 876 Matthew Russell SO New Hampshire 9:10.79 4 868 Zach Emerson JR Mt. St. Mary's 9:11.91 5 1073 Mike Dominguez JR William & Mary 9:20.40 6 764 Tyler Johnson SR Furman 9:06.61 7 871 Mike Niemi JR Navy 9:17.34 8 709 Alex Reinhart JR Duke 9:06.71 9 1050 Rider Clauss SO VA Tech 9:06.16 10 11 12 13 14 15 16 17 18 Section 2 Finals 1 691 Brad Baird JR Cornell 8:57.13 2 775 Brian Dalpiaz JR Georgetown 9:03.65 3 878 David Kemboi FR Norfolk St. 9:01.15 4 788 Sam Gillespie JR Georgia 9:03.95 5 681 Alan Weeth JR Columbia 9:04.41 6 712 Tom Slosky SO Duquesne 8:59.36 7 1071 Sean Anastasia-Murphy JR William & Mary 9:01.32 8 1038 Soeren Lindner SR Virginia 8:54.37 9 680 Jeff Randall FR Columbia 9:04.45 10 730 Enoch Nadler FR Florida 9:05.89 11 892 Gavin Coombs FR NC State 8:57.65 12 1036 Jan Foerster JR Virginia 9:04.65 13 894 John Henderson SR NC State 9:03.09 14 666 Itay Magidi JR Clemson 8:55.49 15 1028 Andrew Keino JR Villanova 9:00.40 16 1072 Anthony Arena JR William & Mary 9:01.56 17 758 Andrew Lemoncello SR Florida St. 8:34.84 18 1017 Shaun Krawitz JR Stony Brook 9:03.33 Event 7 Men 5000 Meter Run Finals =============================================================================== One section final. Double waterfall line start. First 16 on main waterfall. Next 8 on front waterfall. Name Year School Seed =============================================================================== Section 1 Finals 1 941 William Macreery SR Princeton 14:04.70 2 1034 Andy Biladeau FR Virginia 14:06.73 3 942 David Nightingale SO Princeton 14:01.01 4 778 Rod Koborsi SR Georgetown 13:35.49 5 1011 Teddy Meyers JR St. Joseph's 14:06.23 6 1035 Andrew Dumm JR Virginia 14:07.04 7 830 Jordan McDougal FR Liberty 14:03.63 8 818 Richard Kiplagat SR Iona 13:34.66 9 780 Dan Nunn FR Georgetown 14:07.09 10 940 Michael Maag FR Princeton 14:05.22 11 1076 Christo Landry SO William & Mary 13:53.62 12 611 Brendan Fennell SO American 14:04.14 13 831 Josh McDougal SO Liberty 13:55.59 14 948 Martin Fagan SR Providence 13:39.62 15 821 Sean Quigley SO La Salle 14:06.61 16 1037 Ryan Foster SO Virginia 14:02.83 17 817 Stephen Chemlany SR Iona 14:08.57 18 843 Jeffrey Caron SR Maine 14:51.61 19 676 Michael Hanlon JR Colgate 14:08.24 20 1049 Dave Atkiss SR VA Tech 14:07.27 21 612 Steve Halinan SO American 14:35.32 22 947 Frank Tinney SO Princeton 14:08.03 23 1075 Matt Keally JR William & Mary 14:23.85 24 774 Andrew Bumbalough FR Georgetown 14:10.00 Event 9 Men 110 Meter Hurdles Prelims =============================================================================== 5 Heats - Advance heat winners plus next best 3 times to final Name Year School Seed =============================================================================== Heat 1 Preliminaries 1 2 682 Basil Campbell SO Connecticut 14.24 3 865 Devin Barry SR Mt. St. Mary's 14.39 4 990 Thomas Hilliard JR S. Carolina 13.90 5 853 Ronnie Beard JR Maryland-ES 14.03 6 663 Brent Hobbs SR Clemson 14.29 7 692 Saidu Ezike SO Cornell 14.21 8 851 Dominic Berger SO Maryland 13.67 Heat 2 Preliminaries 1 2 752 Javier Garcia-Tunon FR Florida St. 14.16 3 972 Eric Keddo SR Savannah St. 13.83 4 814 Daniel Kinney FR Howard 14.28 5 669 Lydell Perry JR Clemson 14.29 6 7 809 Terry Thornton JR Hampton 13.83 8 939 Mike Wray SO Pittsburgh 14.16 Heat 3 Preliminaries 1 2 956 Yudehwheh Gbaa SO Rhode Island 14.53 3 771 Richard Phillips SR George Mason 13.71 4 767 Brian Hay SO George Mason 14.29 5 1078 Kandrick Cooper SO Winthrop 14.03 6 787 Justin Gaymon FR Georgia 13.90 7 641 Jamil McClintock SO Brown 14.24 8 702 Ikechi Ogbonna SR Dartmouth 14.18 Heat 4 Preliminaries 1 2 727 Dennis Martin FR Florida 14.29 3 1065 Lawrence Briscoe SR W. Carolina 14.22 4 714 Hector Cotto SR E. Carolina 14.00 5 996 Jason Richardson SO S. Carolina 13.51 6 777 Terrell Gissendanner FR Georgetown 14.23 7 854 Dwayne Robinson JR Maryland-ES 13.95 8 660 Roy Cheney SR Clemson 14.29 Heat 5 Preliminaries 1 2 933 David Whitehurst SO Pennsylvania 14.12 3 813 Jacoby DuBose SR Howard 13.84 4 912 Zeickia Ledwell JR UNC-Wilmington 14.26 5 875 James Myles SO New Hampshire 14.70 6 613 Charles Derrickson FR App. State 14.17 7 858 Lance Leggett FR Miami 13.79 8 807 Andrew Peresta JR Hampton 14.29
|
|
Nevada Hoya
Blue & Gray (over 10,000 posts)
Posts: 18,432
|
Post by Nevada Hoya on May 24, 2006 14:57:17 GMT -5
The women:
Event 23 Women 400 Meter Dash =============================================================================== 5 Heats - Advance heat winners plus next best 3 times to final Name Year School Seed =============================================================================== Heat 1 Prelims 1 2 3 4 391 Shana Cox SO Penn St. 51.67 5 77 Erica Moses SO Columbia 54.52 6 190 Kandance Ferguson JR Georgetown 53.73 7 457 Faraign Giles SO S. Carolina 53.66 8 136 Dominique McLeggan SO Florida 54.49 Heat 2 Prelims 1 2 3 405 Jesse Carlin SO Pennsylvania 53.62 4 98 Linda Trotter SR Cornell 54.44 5 459 Natasha Hastings SO S. Carolina 52.00 6 7 294 Renee Clarke SR Maryland 54.53 8 442 Jessica Young FR Richmond 53.92 Heat 3 Prelims 1 2 3 250 Maisha Pinkard SR Hampton 54.24 4 369 LaTanya Harris SR UNC-Asheville 54.94 5 176 Alycia Williams JR Florida St. 53.40 6 484 Kay-Dian Reid SR St. John's 52.68 7 42 Catherine Trentacoste JR Bucknell 56.71 8 100 Cameron Washington JR Cornell 54.08 Heat 4 Prelims 1 2 3 470 Natalie Dixon SO SC State 54.06 4 305 Tanisha Wisdom SO Maryland-ES 53.44 5 31 Nicole Burns FR Brown 54.34 6 234 Ashlee Kidd JR Georgia Tech 52.31 7 362 Alexandria Spruiel FR NC A&T 54.59 8 Heat 5 Prelims 1 2 3 465 Stephanie Smith JR S. Carolina 53.28 4 326 Toria Williams SR Monmouth 55.84 5 541 Raquel Ramseur SO W. Carolina 54.15 6 257 Lauren McNary SO Howard 52.91 7 264 Leslie Anderson FR JMU 55.83 8 452 Shakeema Martin JR Seton Hall 54.16 Event 24 Women 800 Meter Run =============================================================================== 5 Heats - Advance heat winners plus next best 3 times to final One turn stagger. Name Year School Seed =============================================================================== Heat 1 Prelims 1 2 388 Dominique Blake SO Penn St. 2:08.49 3 545 Lydia Malley SR William & Mary 2:12.11 4 395 Megan Hutchinson FR Penn St. 2:09.80 5 274 Jaime Watson FR Liberty 2:08.89 6 99 Morgan Uceny JR Cornell 2:04.84 7 410 Tina Morrison FR Pennsylvania 2:07.80 8 3 Jessica Ortman FR Albany 2:08.96 Heat 2 Prelims 1 2 179 Maureen Zivic SR Fordham 2:10.52 3 249 Krystle Medlin SO Hampton 2:10.43 4 504 Akilah Vargas SO Villanova 2:07.97 5 353 Georgia Kloss JR North Carolina 2:04.53 6 134 Shannon Leinert FR Florida 2:08.14 7 85 Robin Daniels FR Cornell 2:08.95 8 497 Carmen Lagala SO Vermont 2:08.95 Heat 3 Prelims 1 2 430 Jordan Wagenseller SR Princeton 2:09.53 3 448 Dominique Sanon SR Rutgers 2:07.09 4 191 Nana Hanson-Hall JR Georgetown 2:06.53 5 374 Aja Jackson FR UNC-Charlotte 2:09.43 6 141 Amanda Schommer SR Florida 2:08.67 7 535 Raeleen Hunter FR West Virginia 2:08.81 8 Heat 4 Prelims 1 2 500 Arusha McKenzie SO Villanova 2:07.82 3 73 Sarah Decker JR Columbia 2:08.95 4 364 Angelina Blackmon SO NC State 2:08.94 5 35 Kelly Powell SR Brown 2:08.37 6 180 McKenzie Sharpe JR Furman 2:11.24 7 41 Christa Sawko JR Bucknell 2:09.97 8 402 Briene Simmons SO Penn St. 2:04.72 Heat 5 Prelims 1 2 317 Ena Leufroy FR Miami 2:08.66 3 6 Zaia Wharton SR American 2:09.79 4 199 Christine Whalen FR Georgetown 2:09.09 5 463 Shay Shelton JR S. Carolina 2:07.62 6 280 Jaimie Smith SR Long Island 2:13.39 7 518 Meredith Brooks JR VA Tech 2:08.83 8 312 Ginou Etienne JR Miami 2:06.14 Event 25 Women 1500 Meter Run =============================================================================== 3 Heats - Advance top 3 in each plus next best 3 times to final One waterfall line start. Name Year School Seed =============================================================================== Heat 1 Prelims 1 429 Catha Mullen JR Princeton 4:24.33 2 212 Natalie Picchetti SO Georgia 4:26.42 3 195 Elizabeth Maloy SO Georgetown 4:26.77 4 15 Ashley Urick SR Army 4:23.84 5 74 Susan Hendrick JR Columbia 4:26.74 6 166 Susan Kuijken FR Florida St. 4:27.79 7 30 Abbey Sadowski JR Boston Univ. 4:26.13 8 366 Jemissa Hess JR NC State 4:15.59 9 78 Daniella Padilla JR Columbia 4:27.74 10 11 12 Heat 2 Prelims 1 529 Nicole Schappert FR Wake Forest 4:25.22 2 164 Natalie Hughes SR Florida St. 4:16.69 3 320 Melanie Schultz SR Miami 4:26.63 4 63 Saskia Janssen FR Coastal Carolina 4:38.62 5 21 Nichole Lister FR Boston College 4:24.48 6 253 Laura Maludzinski SR Harvard 4:26.82 7 88 Aeriel Emig FR Cornell 4:27.20 8 520 Jessica Fanning SO VA Tech 4:26.52 9 351 Megan Kaltenbach SO North Carolina 4:20.54 10 11 12 Heat 3 Prelims 1 407 Stacy Kim SO Pennsylvania 4:27.06 2 502 Marina Muncan SR Villanova 4:19.00 3 91 Nyam Kagwima JR Cornell 4:26.92 4 123 Alana Black SR Elon 4:26.60 5 477 Whitney Schnarr JR St. Francis-PA 4:24.78 6 499 Frances Koons FR Villanova 4:18.86 7 489 Nana Sang-Bender FR Syracuse 4:26.56 8 45 Tara Dressler SR Campbell 4:41.17 9 521 Tasmin Fanning FR VA Tech 4:24.69 10 11 12 Event 26 Women 3000 Meter Steeplechase =============================================================================== 3 Seeded Sections - Slow to Fast - Timed Final. One Waterfall. Name Year School Seed =============================================================================== Section 1 Timed Finals 1 392 Kate Curran SR Penn St. 10:49.05 2 490 Katie Simon JR Syracuse 10:49.86 3 394 Sonja Hinish SO Penn St. 10:47.40 4 37 Lauren Bricker JR Bucknell 10:52.97 5 80 Orlaith Cunningham SO Connecticut 10:46.53 6 449 Kathleen Duffy JR Sacred Heart 11:00.83 7 439 Nicole Kurtain SR Richmond 10:49.20 8 550 Carrie Selmer JR Winthrop 10:46.46 9 555 Claire Hamilton JR Yale 10:47.18 10 19 Anne Hessberg SR Boston College 10:46.04 11 498 Liz Gesel JR Villanova 10:46.01 12 119 Amy Ruffolo SO Duquesne 10:46.21 13 14 15 16 17 18 Section 2 Timed Finals 1 2 97 Toni Salucci JR Cornell 10:36.02 3 197 Lise Ogrodnick FR Georgetown 10:39.73 4 341 Catherine Parker SO New Hampshire 10:32.76 5 75 Shelby Leland SO Columbia 10:36.54 6 8 Meghan Gaffney SO App. State 10:44.09 7 87 Robyn Ellerbrock JR Cornell 10:32.77 8 20 Alexis Lake SR Boston College 10:36.58 9 211 Sarah Madebach SO Georgia 10:35.12 10 33 Lindsay Kahn FR Brown 10:40.71 11 113 Madeline McKeever FR Duke 10:39.92 12 192 Erin Henry SR Georgetown 10:44.19 13 236 Elena Linn SO Georgia Tech 10:43.24 14 522 Kristin Hart SO VA Tech 10:38.22 15 547 Karen Pulliam SR William & Mary 10:44.65 16 45 Tara Dressler SR Campbell 10:39.06 17 18 Section 3 Timed Finals 1 29 Marisa Ryan JR Boston Univ. 10:30.57 2 396 Molly Landreth SR Penn St. 10:31.53 3 79 Lisa Stublic SR Columbia 10:18.87 4 371 Tsehaye Dagnachew JR UNC-Charlotte 10:22.44 5 503 Ioana Parusheva SR Villanova 10:14.88 6 36 Anna Willard SR Brown 10:11.51 7 142 Lindsay Sundell SO Florida 10:21.10 8 368 Kristina Roth JR NC State 10:28.25 9 76 Laura Meyers JR Columbia 10:27.78 10 533 Susan Davis SR West Virginia 10:25.93 11 24 Jessica Cickay SO Boston Univ. 10:24.38 12 265 Nelly Anderson SR JMU 10:18.97 13 65 Felicitas Mensing FR Coastal Carolina 10:24.24 14 352 Cassie King SR North Carolina 10:19.40 15 425 Suzanne Andrews SR Princeton 10:32.10 16 171 Barbara Parker SR Florida St. 10:21.16 17 174 Lydia Willemse FR Florida St. 10:27.01 18 84 Jillian Sullivan JR Connecticut 10:31.79 Event 27 Women 5000 Meter Run =============================================================================== One section final. Double waterfall line start. First 16 on main waterfall. Next 8 on front waterfall. Remainder behind first 16. Name Year School Seed =============================================================================== Section 1 Timed Finals 1 5 Keira Carlstrom SR American 16:24.44 2 110 Clara Horowitz JR Duke 16:08.60 3 542 Meghan Bishop JR William & Mary 16:18.49 4 530 Michelle Sikes JR Wake Forest 16:09.86 5 419 Maureen McCandless SR Pittsburgh 16:11.24 6 431 Mary Cullen SR Providence 15:41.43 7 426 Cack Ferrell SR Princeton 16:05.52 8 268 Rachel Papin SO La Salle 16:29.69 9 103 Melanie Schorr SR Dartmouth 16:31.55 10 367 Julia Lucas JR NC State 16:03.07 11 293 Meghan Braffet JR Maryland 16:35.72 12 109 Tiare Ferguson SO Duke 16:29.52 13 114 Sally Meyerhoff JR Duke 16:34.46 14 95 Emily McCabe SR Cornell 16:34.29 15 428 Jolee van Leuven FR Princeton 16:35.80 16 434 Kaitlyn Gwyther SR Quinnipiac 16:12.63 17 26 Christine Laakso SO Boston Univ. 16:36.58 18 511 Emily Harrison SO Virginia 16:40.74 19 432 Katie DiCamillo FR Providence 16:41.60 20 117 Laura Stanley SR Duke 16:36.17 21 554 Lindsay Donaldson SO Yale 16:36.06 22 477 Whitney Schnarr JR St. Francis-PA 16:38.34 23 514 Kara Scanlin JR Virginia 16:36.38 24 528 Caitlin Chrisman SO Wake Forest 16:41.59 25 34 Michol Monaghan JR Brown 16:48.67 26 194 Natasha LaBeaud FR Georgetown 16:47.55 27 133 Jacy Kruzel FR Florida 16:51.06 28 271 Jenni Schappert JR Lehigh 16:49.86 29 66 Anne Marie Moutsinga SR Coastal Carolina 16:51.74 30 1 Alyssa Lotmore JR Albany 16:46.68 31 300 Janeth Chelangat FR Maryland-ES 18:28.85 32 273 Carol Jefferson SO Liberty 17:45.95 33 372 Cassie Ficken SR UNC-Charlotte 16:47.91 34 433 Aine Hoban SR Providence 16:48.07 35 214 Jill Steffens JR Georgia 16:43.63 36 544 Julia Cathcart JR William & Mary 16:50.19 37 177 Abi Wilshire JR Florida St. 16:45.77 38 200 Lauren Burks SR Georgia 16:51.74 39 548 Kristyn Shiring JR William & Mary 16:45.20 40 286 Andrea Rovegno JR Loyola 17:12.61
|
|
Nevada Hoya
Blue & Gray (over 10,000 posts)
Posts: 18,432
|
Post by Nevada Hoya on May 24, 2006 15:02:07 GMT -5
More women entries:
Event 32 Women 4x400 Meter Relay =============================================================================== 3 Seeded Sections - Slow to Fast - Timed Final. School Seed =============================================================================== Section 1 Timed Finals 1 2 3 North Carolina-Charlotte 3:46.90 1) 373 Tina Horne JR 2) 376 Angel Moore JR 3) 374 Aja Jackson FR 4) 380 Shareese Woods JR 5) 379 Karmel Stapelton SO 6) 377 Courtney Patterson JR 4 Clemson 3:41.81 1) 58 Tia Perry SO 2) 60 Ope Sobanjo SR 3) 54 Sierra Hill SO 4) 55 Randi Hinton SR 5) 53 Polly Hardy SO 6) 57 Renata Miyamoto SO 5 Western Carolina 3:43.15 1) 540 Aneesha Lane FR 2) 541 Raquel Ramseur SO 3) 538 Asia Davis JR 4) 539 Tangelia Johnson SO 6 Florida Atlantic 3:50.84 1) 151 Brandi Prather FR 2) 149 Lindsay Glover JR 3) 148 Malika Clary JR 4) 152 Marilyn Stephens SR 5) 150 Jian Jones SR 6) 147 Yanique Booth JR 7 Long Island 3:46.48 1) 278 Leslie Conley SO 2) 280 Jaimie Smith SR 3) 285 Shaneqwa Warren JR 4) 283 Aisha Thomas SO 5) 281 Crista Strachan SO 6) 276 Temi Akojie SR 8 Section 2 Timed Finals 1 Pittsburgh 3:40.46 1) 422 Julianna Reed JR 2) 417 Martina Hallman SO 3) 414 Shanea Calhoun SO 4) 415 Shantea Calhoun SO 5) 423 Selena Sappleton SO 6) 424 Jennifer Seitz FR 2 Virginia 3:39.07 1) 509 Ashley Gore SR 2) 513 Tiffany Roberts JR 3) 515 Talia Wise FR 4) 506 Erin Crawford JR 3 Jacksonville 3:41.04 1) 263 Ashley Williams JR 2) 261 Janita Ocana JR 3) 260 Natasha Harvey FR 4) 259 Janel Grooms FR 5) 258 Simone Clark FR 6) 262 Tissilli Rogers SR 4 Morgan State 3:39.08 1) 329 Nichelle Gibbs SR 2) 330 Mariama Gondo SR 3) 333 Janice Smythe JR 4) 331 Romona Modeste SR 5) 328 Kathryne Carter SO 6) 332 Brittany Robinson JR 5 Pennsylvania 3:39.90 1) 404 Lauren Blake FR 2) 408 Dana McCurdy SO 3) 409 Shaunee Morgan SO 4) 405 Jesse Carlin SO 5) 406 Pari Hashemi FR 6) 6 Georgetown 3:40.06 1) 191 Nana Hanson-Hall JR 2) 190 Kandance Ferguson JR 3) 193 Ashley Hubbard SO 4) 198 Nichole Torpey JR 5) 188 Buky Bamigboye FR 6) 189 Alex Baptiste SO 7 Seton Hall 3:39.10 1) 453 Alexandra McCoy FR 2) 451 Gorgeous Harper SR 3) 452 Shakeema Martin JR 4) 450 Denise Cruse SR 8 St. John's 3:40.51 1) 478 Tarashon Broomes SR 2) 480 Thalene King JR 3) 483 Nerissa Pelle SO 4) 484 Kay-Dian Reid SR 5) 481 Phobay Kutu-Akoi FR 6) 482 Jennifer Lewis,Jr JR Section 3 Timed Finals 1 Miami 3:27.85 1) 322 Krista Simkins FR 2) 312 Ginou Etienne JR 3) 314 Charlette Greggs SR 4) 311 Dominique Darden SR 5) 317 Ena Leufroy FR 6) 309 Danielle Bailey JR 2 Cornell 3:38.77 1) 98 Linda Trotter SR 2) 100 Cameron Washington JR 3) 96 Tameka Royal FR 4) 99 Morgan Uceny JR 5) 89 Jamie Greubel SR 6) 3 North Carolina A&T 3:36.83 1) 360 Carmenta Mitchell FR 2) 362 Alexandria Spruiel FR 3) 357 Phykeshia Blackmon SR 4) 358 Courtney Clark SR 5) 361 Kendra Newton FR 6) 4 Penn State 3:36.95 1) 398 Kim Markel JR 2) 402 Briene Simmons SO 3) 388 Dominique Blake SO 4) 391 Shana Cox SO 5) 401 Sara Shoaff SR 6) 5 South Carolina 3:32.40 1) 461 Chiquita Martin JR 2) 459 Natasha Hastings SO 3) 465 Stephanie Smith JR 4) 466 Shalonda Solomon SO 5) 457 Faraign Giles SO 6) 6 Hampton 3:37.71 1) 251 Kellie Wells SR 2) 243 Arionne Allen SO 3) 244 Christina DeWitt FR 4) 250 Maisha Pinkard SR 5) 248 Yvette Lewis JR 6) 249 Krystle Medlin SO 7 Florida State 3:34.58 1) 176 Alycia Williams JR 2) 170 Cynthia Niako SR 3) 175 Alyce Williams JR 4) 163 Kandia Batchelor SO 5) 161 Kim Adams SR 6) 172 India Pettus JR 8 Florida 3:35.48 1) 128 Abigail David SO 2) 131 Nene Kamate FR 3) 130 Zan Joseph FR 4) 136 Dominique McLeggan SO 5) 138 Nadine Palmer SR 6) 129 Lakecia Ealey SO Event 36 Women Triple Jump =============================================================================== 4 Flights - Advance top 9 plus ties to a reverse order final. Use Rule 7.1.4 to establish first 5 distinct final places. 15 minutes warm-up for each flight, 15 minutes before finals. Name Year School Seed Mark =============================================================================== Flight 1 Finals 1 445 Brittany Humphress JR Robert Morris 11.95m 2 266 Adrienne Mayo JR JMU 11.83m 3 492 Rebecca DuRivage-Jacobs SR Towson 12.41m 4 178 Kerstin Greene JR Fordham 12.36m 5 247 Rachel Lewis FR Hampton 12.46m 6 222 Amanda Phillips SR GA Southern 12.18m 7 59 Laura Michelle Rogers JR Clemson 12.33m 8 269 Emily Cholak SO Lafayette 11.87m 9 196 Ashley Mondie JR Georgetown 12.38m 10 Flight 2 Finals 1 93 Jeomi Maduka FR Cornell 12.72m 2 289 Tiina Magi SO Manhattan 12.51m 3 219 Nicole Brown JR GA Southern 12.68m 4 435 Shemelia Brandon FR Radford 12.61m 5 491 Tatiana Warren SR Syracuse 12.69m 6 57 Renata Miyamoto SO Clemson 12.51m 7 241 Mellany Stanislaus FR Georgia Tech 12.51m 8 321 Amy Seward JR Miami 12.50m 9 557 Dionna Thomas SR Yale 12.56m 10 Flight 3 Finals 1 155 India George SO FL Intn'l 12.92m 2 127 Candace Cabey SR Florida 12.86m 3 25 Tahari James SO Boston Univ. 13.03m 4 468 Kemesha Whitmire SR S. Carolina 12.85m 5 342 Imani Moorman JR Norfolk St. 12.84m 6 175 Alyce Williams JR Florida St. 13.06m 7 375 Sharonda Johnson JR UNC-Charlotte 12.92m 8 153 Elisa Dieme-Erlich SR FL Intn'l 12.84m 9 488 Sheron Mark JR Syracuse 12.99m 10 349 Sheena Gordon SR North Carolina 12.91m Flight 4 Finals 1 508 Tomika Ferguson JR Virginia 13.10m 2 202 Shanae Dawkins JR Georgia 13.21m 3 215 Patty Sylvester SR Georgia 13.48m 4 310 Tabia Charles JR Miami 14.17m 5 32 Brittany Grovey SR Brown 13.24m 6 82 Tamara Highsmith SO Connecticut 13.22m 7 248 Yvette Lewis JR Hampton 13.26m 8 313 Brenda Faluade JR Miami 13.90m 9 230 Brandy Depland SR Georgia Tech 13.25m 10 167 LaToya Legree SR Florida St. 13.44m
|
|
Nevada Hoya
Blue & Gray (over 10,000 posts)
Posts: 18,432
|
Post by Nevada Hoya on May 26, 2006 12:50:45 GMT -5
Incidentally, I think the meet is on aggiepryd's alma mater track, NCA&T
|
|
TigerHoya
Diamond Hoya (over 2500 posts)
Posts: 2,808
|
Post by TigerHoya on May 26, 2006 13:14:04 GMT -5
|
|
Nevada Hoya
Blue & Gray (over 10,000 posts)
Posts: 18,432
|
Post by Nevada Hoya on May 26, 2006 21:31:35 GMT -5
Well, two women qualified for the finals - Elizabeth Maloy in the 1500m and Nana Hanson-Hall in the 800m, but no men qualified for the next round. I don't have the full results of the 5000m, but preliminary talk is no Hoyas in the first five. So, our only male representative in Sacramento for the NCAA meet will be Rod Koborsi in the 10000m.
Elizabeth did very well in her heat.
Heat 1 1 Elizabeth Maloy SO Georgetown 4:25.24Q 2 Natalie Picchetti SO Georgia 4:25.66Q 3 Jemissa Hess JR NC State 4:26.03Q 4 Catha Mullen JR Princeton 4:27.65q 5 Abbey Sadowski JR Boston University 4:28.29 6 Susan Hendrick JR Columbia 4:32.28 7 Daniella Padilla JR Columbia 4:34.30 8 Ashley Urick SR Army 4:42.15 9 Susan Kuijken FR Florida State 4:44.45
And Nana advanced, but Christine didn't (although she was the 2nd fastest frosh):
Heat 3 1 Dominique Sanon SR Rutgers 2:06.59Q 2 Nana Hanson-Hall JR Georgetown 2:07.95q 3 Amanda Schommer SR Florida 2:09.26 4 Jordan Wagenseller SR Princeton 2:10.66 5 Aja Jackson FR UNC-Charlotte 2:11.17 6 Raeleen Hunter FR West Virginia 2:11.56 Heat 4 1 Briene Simmons SO Penn State 2:06.83Q 2 Arusha McKenzie SO Villanova 2:08.27 3 Angelina Blackmon SO NC State 2:08.59 4 Christa Sawko JR Bucknell 2:08.98 5 Sarah Decker JR Columbia 2:10.73 6 McKenzie Sharpe JR Furman 2:12.00 -- Kelly Powell SR Brown DNS Heat 5 1 Ginou Etienne JR Miami 2:06.58Q 2 Shay Shelton JR South Carolina 2:06.81q 3 Ena Leufroy FR Miami 2:10.50 4 Christine Whalen FR Georgetown 2:10.82 5 Zaia Wharton SR American 2:13.08 6 Jaimie Smith SR Long Island 2:14.29 7 Meredith Brooks JR Virginia Tech 2:20.37
|
|
Nevada Hoya
Blue & Gray (over 10,000 posts)
Posts: 18,432
|
Post by Nevada Hoya on May 26, 2006 21:36:22 GMT -5
Debole's showing in the 1500m:
Heat 1 1 Shane Stroup SR Florida 3:49.54Q 2 Ben True SO Dartmouth 3:49.66Q 3 Timothy Konoval JR Pittsburgh 3:49.74Q 4 Sam Bair SO Pittsburgh 3:49.78Q 5 Kevin McHale JR Virginia 3:49.80 6 Jeff Hedley SR William & Mary 3:51.42 7 Matt Debole SO Georgetown 3:53.03 8 Robert Curtis JR Villanova 3:53.64 9 Philip Sakala SR Army 3:54.12 10 Robert Edgerton SO New Hampshire 3:55.91 11 Alphonsous Suravicz SR St. Francis-PA 4:12.46
And Chris did not advance:
Heat 1 1 Joel Legare SR Connecticut 1:49.17Q 2 Rob Novak FR Seton Hall 1:49.60Q 3 Drew Eckman JR Villanova 1:49.92 4 Nigel Leonce JR Coppin State 1:50.74 5 Matt Petrocci SR St. Joseph's 1:51.40 6 Chris Bonner SR Georgetown 1:53.82 7 Jeff Williams JR UNC-Greensboro 1:54.19 8 Dustin Emrani JR American 1:56.56
|
|
Nevada Hoya
Blue & Gray (over 10,000 posts)
Posts: 18,432
|
Post by Nevada Hoya on May 26, 2006 21:42:24 GMT -5
Terrell ran well (I think his time would have been a PR at the beginning of the season), but he didn't advance:
Heat 4 Wind: 0.7 1 Jason Richardson SO South Carolina 13.43Q 2 Hector Cotto SR East Carolina 13.91q 3 Roy Cheney SR Clemson 14.10 4 Lawrence Briscoe SR Western Carolina 14.18 5 Dennis Martin FR Florida 14.20 6 Terrell Gissendanner FR Georgetown 14.30 -- Dwayne Robinson JR Maryland-ES DNS
Kandance did not advance either:
Heat 1 1 Shana Cox SO Penn State 52.71Q 2 Faraign Giles SO South Carolina 54.08 3 Kandance Ferguson JR Georgetown 54.19 4 Erica Moses SO Columbia 54.58 5 Dominique McLeggan SO Florida 54.93
|
|
|
Post by reformation on May 26, 2006 22:41:47 GMT -5
Koborsi was 4th and Bumby 6th at the mens 5K--both only beaten by foreign collegians
|
|
Nevada Hoya
Blue & Gray (over 10,000 posts)
Posts: 18,432
|
Post by Nevada Hoya on May 26, 2006 22:47:17 GMT -5
The early reports I got about the race (late in being officially reported) were wrong. Good showing. Rod can run both the 5 and 10, but I imagine he will run only one (10?), and that may make way for Bumbi to run the 5.
Natasha ran a good race - 2nd frosh:
Event 27 Women 5000 Meter Run ======================================================================= One section final. Double waterfall line start. First 16 on main waterfall. Next 8 on front waterfall. Remainder behind first 16. American: 14:45.35 7/21/2000 Regina Jacobs, Nike College Best: 15:07.56 7/4/1985 Cathy Easker, Wisconsin East Region: 15:45.94 5/30/2003 Shalane Flanagan, North Carolina Name Year School Finals Points ======================================================================= Finals 1 Mary Cullen SR Providence 15:50.18 10 2 Maureen McCandless SR Pittsburgh 16:01.30 8 3 Julia Lucas JR NC State 16:02.01 6 4 Clara Horowitz JR Duke 16:02.23 5 5 Cack Ferrell SR Princeton 16:06.21 4 6 Michelle Sikes JR Wake Forest 16:07.44 3 7 Lindsay Donaldson SO Yale 16:16.52 2 8 Kaitlyn Gwyther SR Quinnipiac 16:23.22 1 9 Keira Carlstrom SR American 16:25.67 10 Cassie Ficken SR UNC-Charlotte 16:27.72 11 Emily McCabe SR Cornell 16:28.12 12 Jolee van Leuven FR Princeton 16:30.69 13 Natasha LaBeaud FR Georgetown 16:41.16 14 Caitlin Chrisman SO Wake Forest 16:42.04 15 Emily Harrison SO Virginia 16:44.72 16 Aine Hoban SR Providence 16:49.06 17 Meghan Bishop JR William & Mary 16:49.57 18 Julia Cathcart JR William & Mary 16:53.43 19 Anne Marie Moutsinga SR Coastal Carolina 16:53.87 20 Laura Stanley SR Duke 16:57.52 21 Katie DiCamillo FR Providence 17:02.81 22 Michol Monaghan JR Brown 17:06.64 23 Jacy Kruzel FR Florida 17:13.00 24 Meghan Braffet JR Maryland 17:14.54 25 Lauren Burks SR Georgia 17:28.60 26 Alyssa Lotmore JR Albany 17:34.63 27 Carol Jefferson SO Liberty 17:46.19 28 Jenni Schappert JR Lehigh 18:03.93 29 Janeth Chelangat FR Maryland-ES 18:08.56 30 Andrea Rovegno JR Loyola 18:11.37 -- Melanie Schorr SR Dartmouth DNF -- Sally Meyerhoff JR Duke DNS -- Christine Laakso SO Boston University DNS -- Kristyn Shiring JR William & Mary DNS -- Jill Steffens JR Georgia DNS -- Rachel Papin SO La Salle DNS -- Kara Scanlin JR Virginia DNS -- Tiare Ferguson SO Duke DNS -- Abi Wilshire JR Florida State DNS
|
|
Nevada Hoya
Blue & Gray (over 10,000 posts)
Posts: 18,432
|
Post by Nevada Hoya on May 26, 2006 23:01:04 GMT -5
Official results of the men's 5000m (actually McDougal is from NY):
Finals 1 Richard Kiplagat SR Iona 14:03.73 10 2 Josh McDougal SO Liberty 14:05.11 8 3 Martin Fagan SR Providence 14:06.19 6 4 Rod Koborsi SR Georgetown 14:07.65 5 5 Stephen Chemlany SR Iona 14:10.53 4 6 Andrew Bumbalough FR Georgetown 14:10.97 3 7 William Macreery SR Princeton 14:12.54 2 8 Andy Biladeau FR Virginia 14:13.50 1 9 Christo Landry SO William & Mary 14:14.92 10 Ryan Foster SO Virginia 14:18.73 11 Michael Maag FR Princeton 14:28.67 12 Michael Hanlon JR Colgate 14:28.83 13 David Nightingale SO Princeton 14:29.83 14 Andrew Dumm JR Virginia 14:32.11 15 Teddy Meyers JR St. Joseph's 14:32.70 16 Dan Nunn FR Georgetown 14:34.39 17 Dave Atkiss SR Virginia Tech 14:36.64 18 Jordan McDougal FR Liberty 14:46.22 19 Frank Tinney SO Princeton 14:46.90 20 Matt Keally JR William & Mary 14:51.55 21 Steve Halinan SO American 14:53.63 22 Brendan Fennell SO American 14:56.90 23 Jeffrey Caron SR Maine 14:59.74 -- Sean Quigley SO La Salle DNS
|
|
TigerHoya
Diamond Hoya (over 2500 posts)
Posts: 2,808
|
Post by TigerHoya on May 26, 2006 23:31:15 GMT -5
|
|
|
Post by reformation on May 27, 2006 16:34:36 GMT -5
Bumbalough had the fastest time of the nonqualifiers, so I wonder if he will in fact get to go if Koborsi does not race the 5K
|
|
Nevada Hoya
Blue & Gray (over 10,000 posts)
Posts: 18,432
|
Post by Nevada Hoya on May 27, 2006 17:11:34 GMT -5
Elizabeth Maloy checked her ticket to Sacramento by finishing 3rd in the 1500m. Good race Elizabeth.
Finals 1 Marina Muncan SR Villanova 4:22.49 4:20.13 10 2 Natalie Hughes SR Florida State 4:26.56 4:21.65 8 3 Elizabeth Maloy SO Georgetown 4:25.24 4:23.46 6 4 Stacy Kim SO Pennsylvania 4:24.78 4:23.67 5 5 Megan Kaltenbach SO North Carolina 4:26.53 4:23.88 4 6 Frances Koons FR Villanova 4:24.46 4:24.43 3 7 Catha Mullen JR Princeton 4:27.65 4:24.95 2 8 Laura Maludzinski SR Harvard 4:28.60 4:25.70 1 9 Whitney Schnarr JR St. Francis-PA 4:27.35 4:27.81 10 Jemissa Hess JR NC State 4:26.03 4:27.92 11 Nyam Kagwima JR Cornell 4:25.75 4:28.24 12 Natalie Picchetti SO Georgia 4:25.66 4:41.76
Ashley Mondie finished 29th in the TJ with a mark of 39'10.5".
|
|
Nevada Hoya
Blue & Gray (over 10,000 posts)
Posts: 18,432
|
Post by Nevada Hoya on May 27, 2006 17:29:01 GMT -5
Nana just missed, finishing 6th (top 5 go to nationals).
Finals 1 Ginou Etienne JR Miami 2:06.58 2:04.26 10 2 Morgan Uceny JR Cornell 2:05.13 2:04.32 8 3 Shannon Leinert FR Florida 2:06.94 2:06.67 6 4 Dominique Sanon SR Rutgers 2:06.59 2:07.01 5 5 Briene Simmons SO Penn State 2:06.83 2:07.18 4 6 Nana Hanson-Hall JR Georgetown 2:07.95 2:08.53 3 7 Georgia Kloss JR North Carolina 2:07.42 2:11.08 2 8 Shay Shelton JR South Carolina 2:06.81 2:13.49 1
Ex-Hoya, Courtney Jaworski of Penn, finished 2nd in the 800.
|
|
Nevada Hoya
Blue & Gray (over 10,000 posts)
Posts: 18,432
|
Post by Nevada Hoya on May 27, 2006 17:57:50 GMT -5
|
|
|
Post by reformation on May 27, 2006 20:57:17 GMT -5
Seems like Gtwn had a some near misses in sending athletes to the finals (Hanson Hall, Allex Mason,Bumby), and some disappointing results, i.e., the womens steeple + Dalpiaz + Debole+Bonner--I'm optimistic that the overall team will have a better showing next yr--hopefully the good younger rrunners will keep improving and get more consistent--not sure if any of the new recruits will be ncaa thraets as freshman, but lets hope we'll be positively surprised
|
|
Nevada Hoya
Blue & Gray (over 10,000 posts)
Posts: 18,432
|
Post by Nevada Hoya on May 27, 2006 22:03:55 GMT -5
Yes, Alex Mason is the only one, who ran decently in the 3000m SC. He won his section and finished 10th overall (based on time) in 9:10.02. Brian Dalpiaz, running in the faster heat, finished 15th in that heat and 20th overall in 9:18.03. In the women's SC, Lise Ogrodnick and Erin Henry finished 28th and 29th, respectively in 10:56.98 and 10:57.51. And the women 4x400m relay team surprised by finishing 8th (winning their heat) in 3:38.53 (season's best time by about two seconds).
|
|